Freestyle skákacích koloběžek je spoustu, jak ale vybrat tu vhodnou právě pro vás? V tomto článku uvádíme několik bodů, které vám pomůžou se lépe zorientovat.
Při výběru je potřeba myslet na to, že pokud se skutečně bude koloběžka používat na provádění různých triků, skoků apod. k čemuž je určena, bude velmi zatěžována. A to mnohem víc než pouhým ježděním. Při skocích se váha jezdce, která působí na koloběžku může i 2x až 3x znásobit! Pak na koloběžku působí klidně i větší silou než „metrákový“ chlap! Levnější koloběžky s tím mají pak velký problém a i když se na první pohled může zdát koloběžka pevná, při takové extrémní zátěží dostávají všechny komponenty pořádně zabrat a často rychle odcházejí. Proto je dobré volit s rozvahou.
Kvalita, pevnost a životnost
Skákací koloběžky něco málo přes 2000Kč jsou vhodné pro mladší, začínající jezdce, mají pevnou desku, duralová řidítka, jednoduché závitové hlavové složení, kolečka s plastovými středy. Pokud si trochu připlatíte cca kolem 3000Kč dostáváte už pevnější duralovou desku, pevnější CrMo řidítka, kolečka s kovovými středy a většinou i lepší ložiska. Jsou ale lepší např. i madla (měkčí, pohodlnější, ale zároveň pevnější). Když by jste si chtěli pořídit koloběžku už skutečně "slušnou", bez kompromisů, pak kolem 4000Kč. Tam už jsou velmi pevné desky, velmi pevná řidítka, kvalitnější bezzávitové uchycení přední vidlice, kvalitní kolečka s kovovými středy atd.. Freestyleskákací koloběžky pro pokročilé jsou nad 5tis, kde se spojuje, vysoká pevnost a životnost s účelovostí (různé tvary a rozměry jednotlivých komponentů, aby koloběžka seděla co nejlíp – na míru).
Naopak nejlevnějším „rádoby“ freestyle koloběžkám v cenách do 2000Kč se doporučujeme vyhnout!!! Koloběžky sice můžou „na oko“ vypadat dobře, ale rozhodně jejich životnost bude velmi, velmi krátká. Po pár skocích zbudou jen smutné oči pro pláč.
Věk a váha jezdce
- Pro začínající cca 8 leté doporučujeme skákací koloběžku aspoň něco málo přes 2tis. Např velmi povedené: Maui Twister, Grit Atom nebo Grit Extremist.
- Pro začínající starší cca 10 let je vhodnější si malinko přidat a volit kolem 3tis. Napři Blazer Pro Cyclone či Grit Fluxx, nebo velmi povedenou Maui Shredder, kterou nepohrdnou i mírně pokročilý jezdci.
- Pro středně (mírně) pokročilé a těžší váhy je pak dobré se pohybovat kolem 4tis : s velmi dobrým poměrem je již výše zmíněná Maui Shredder nebo, Crisp Inception, Grit Elite či MGP team VX4.
- A pro pokročílé nad 5tis nebo si postavit freestyle koloběžku z dílů na míru.
Obecné pravidlo je že čím vyšší cena skákací freestyle koloběžky je, tím je její pevnost a životnost větší.
Neplatíte více peněz za tu nebo tu značku, ale za kvalitnější komponenty, které se vám svou výdrží odvděčí. Ale pozor, i když freestylová koloběžka vydrží hodně a je stavěná na trikové ježdění a skákání, není nesmrtelná! A nutno pro vlastní bezpečnost a prevenci znehodnocení jednotlivých komponetů koloběžky, vždy před jízdou zkontrolovat jestli nemá koloběžka nějaké vůle ve šroubových spojích či jiné poškození, které by mohlo ovlivnit její pevnost a spolehlivost.